0

شیب‌دارترین خیابان‌های جهان

فهرست عناوین


ساختمانی برجسته، هنر خیابانی رنگارنگ یا فضای زیبا و سرسبز مواردی هستند که خیابانی را نسبت به بقیه متمایز می‌کنند. این‌ها ممکن است یک خیابان را به‌یادماندنی کنند اما شیب‌دار بودن بسیار زیاد یک خیابان چیزی است که باعث می‌شود تا خیابان برجسته باشد. در ادامه فهرستی از شیب‌دارترین خیابان‌های جهان آورده شده است. همراه با ما باشید.

۱۱. خیابان Steep Hill لینکلن انگلیس

DanieleC/Alamy

خیابان Steep Hill دارای شیب حدود ۲۹ درصدی است که بهت‌آور است و با وجود اینکه شیب‌دارترین خیابان نیست اما به‌خاطر نام خودش مورد توجه قرار می‌گیرد. این خیابان سنگ فرش شده در مرکز شهر لینکلن شایر در انگلیس واقع شده و به افراد ثابت قدمی که این مسیر شیب‌دار را سپری کنند، در انتهای خودش مناظری زیبا از قلعه و کلیسای لینکلن را ارائه می‌دهد. در صورتی که توانایی بالا رفتن از اینجا را ندارید، می‌توانید با استفاده از Steep Hill Shuttle به بالای آن بروید.

۱۰. خیابان Lombard سانفرانسیسکو آمریکا

Nick Starichenko/Shutterstock

خیابان لومبارد یکی از مشهورترین خیابان‌های سانفرانسیسکو به شمار می‌رود که بسیار زیبا و تماشایی به نظر می‌رسد. این مسیر زیگ زاگی تنها یک بلوک در محله Russian Hill طول دارد اما هشت پیچ آن سبب شده تا یکی از پر پیچ و خم‌ترین خیابان‌های جهان باشد. این جاده منحنی در سال ۱۹۲۲ میلادی ساخته شده بود و درجه ۲۷ درصدی برای آن در نظر گرفته شده بود. امروزه بیش از حدود دو میلیون بازدیدکننده به طور سالانه از اینجا دیدن می‌کنند.

۹. خیابان Filbert سانفرانسیسکو آمریکا

travellight/Shutterstock

به لطف بازدید مجری تلویزیون دیوید لترمن از این خیابان در سال ۱۹۹۶ میلادی، خیابان فیلبرت بیشتر مورد توجه افراد قرار گرفت. این خیابان روی تپه‌ای قرار گرفته که ارتفاع آن به ۲۰ متر می‌رسد و حداکثر درجه آن کمی بیشتر از ۳۱ درجه است و همین نیز سبب شده تا به اینجا تپه هندوانه نیز بگویند.

۸. خیابان Baxter لس آنجلس آمریکا

Associated Press/Alamy

اگر به دنبال خیابانی برای رانندگی بسیار مهیج در خیابانی شیب‌دار هستید، پس باید به خیابان بکستر بروید. برخی از اتوبوس‌ها، ماشین‌های آتش‌نشانی و سایر وسایل نقلیه بزرگ گاهی اوقات در عبور از این خیابان دچار مشکل می‌شوند و در بالای آن گیر می‌کنند. جای تعجب هم ندارد چراکه این جاده شیب ۳۲ درصد را دارد. شیب این خیابان نیز سبب شده تا توجه اسکیت برد سواران و دوچرخه‌سواران به اینجا جلب شوند، کسانی که به دنبال ضبط ویدئو برای یوتیوب خودشان هستند. در سال ۲۰۱۸، این خیابان یک طرفه شد تا به کاهش تصادف کمک کند.

  فرودگاهی در قطر به‌عنوان بهترین فرودگاه جهان در سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

۷. خیابان Eldred لس آنجلس آمریکا

Google Street View

خیابان الدرد در محله Highland Park شهر لس آنجلس شیب‌دارترین خیابان قابل رانندگی شهر به شمار می‌رود. این خیابان ۳۳ درجه شیب دارد و ارتفاع آن تا ۶۷ متر می‌رسد. این از آن دسته خیابان‌هایی است که دیگر همانند آن در لس‌آنجلس ساخته نخواهد شد. این خیابان به افتخار دلوس دبلیو ادرد در سال ۱۹۱۲ میلادی ساخته شده بود، آن هم قبل از اینکه مقامات شهری قانون عدم ساخت خیابان با درجه بالاتر ۱۵ را تصویب کنند.

۶. خیابان Vale بریستول انگلیس

PA Images/Alamy

انگلیس کوه و تپه کم ندارد و بنابراین، اینکه ساکنان آن در شیب‌های بسیار تند زندگی کنند، جای تعجب ندارد. شیب‌دارترین خیابان اینجا نیز در بریستول واقع شده است. خیابان ویل که پیرامون آن را خانه‌های پلکانی قرن نوزدهمی گرفته است، شیبی تقریباً ۴۰ درجه‌ای دارد. اینجا آن قدر شیب است که ماشین‌ها باید به‌صورت مورب پارک کنند تا به پایین سُر نخورند. در زمستان، یخ باعث می‌شود تا این خیابان بسیار خطرناک باشد.

۵. خیابان Canton پیتسبورگ آمریکا

James Hackland/Alamy

شاید اندازه این خیابان کوتاه باشد اما این خیابان از شیب بسیار تندی برخوردار است. این خیابان سنگ‌فرش شده ۱۸۳ متری که در محله‌ای در چند مایلی جنوب مرکز شهر پیتسبورگ واقع شده، میانگین شیب ۳۰ درجه‌ای در طول مسیر خودش دارد که آن را به شیب‌دارترین خیابان آمریکا تبدیل می‌کند. حتی بخش کوتاهی از آن شیب ۳۷ درجه‌ای دارد. هیچ زمین صافی در پایین آن وجود ندارد و بنابراین، تردد در این خیابان فقط یک طرفه و به سمت بالا است.

۴. خیابان Bradford سانفرانسیسکو آمریکا

Erica Fischer/CC BY 2.0 DEED/Flickr

صعود به بالای این خیابان کار ساده‌ای نیست. در سال ۲۰۱۰، دانشمند کامپیوتر استفن ون ورلی محاسبه کرد که در چنین شیبی، گرانش به تنهایی می‎‌تواند سرعت وسیله نقلیه یک تنی را تنها در عرض ۷.۲ ثانیه از صفر به ۶۰ کیلومتر در سرعت برساند. بالا رفتن از اینجا با پای پیاده نیز سخت است اما مردم بومی می‌گویند که این سختی ارزش تماشای مناظر آن را دارد. در بالای این تپه می‌توان شاهد خط افق سانفرانسیسکو بود.

۳. خیابان Ffordd Pen Llech هارلک ولز

Andrew Chisholm/Shutterstock

این خیابان پر از پیچ و خم در شهر بسیار زیبای هارلک واقع شده و در سال ۲۰۱۹ میلادی نیز در کتاب رکوردهای جهانی گینس به‌عنوان شیب‌دارترین خیابان جهان با شیب ۳۷.۵ درصدی ثبت شد. با این حال، رقبا ساکت ننشستند و با اندازه‌گیری‌های متعدد و بهتر، شیب این خیابان به ۲۸.۶ درصد کاهش پیدا کرد.

  نکاتی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در سفر مالدیو

۲. خیابان Baldwin داندین نیوزیلند

Sahara Prince/Shutterstock

این خیابان آسفالت شده که در داندین در جزیره جنوبی نیوزیلند واقع شده، رسماً شیب‌دارترین خیابان مسکونی جهان به شمار می‌رود. این رکورد برای بیش از یک دهه در اختیار این خیابان بود تا اینکه در سال ۲۰۱۹ این عنوان به خیابانی در هارلک ولز داده شد اما اعتراض ساکنین خیابان بالدوین و درخواست تجدید نظر سبب شد تا با بازنگری‌های انجام شده، دوباره عنوان شیب‌دارترین خیابان جهان گینس به این خیابان داده شود.

۱. جاده Waipio Valley هاوایی آمریکا

Mark van Dam/Shutterstock

با اینکه این جاده یک خیابان مسکونی به شمار نمی‌رود اما شیب این جاده بسیار زیبا و تند است و عدم توجه و قرار نگرفتنش در این فهرست کم لطفی خواهد بود. این مسیر ۲.۳ کیلومتری در جزیره بزرگ هاوایی از میان مناظر سرسبز عبور می‌کند و وایپیو اولوک را به دره وایپیو متصل می‌کند. این جاده یکی از شیب‌دارترین جاده‌ها با توجه به طول زیادش به شمار می‌رود که می‌تواند ترمزهای ماشین را خراب کند.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =