0

مکان‌های مشهوری که ساخت‌شان سال‌ها طول کشید

فهرست عناوین


برخی از سازه‌ها و مکان‌های مشهوری از معماری خاصی یا بزرگی برخوردار هستند و به همین خاطر نیز برای اینکه ساخت آن‌ها تکمیل شود، به سال‌ها زمان نیاز بوده است. در این مطلب قرار است به معرفی برخی از مکان‌های مشهوری بپردازیم که ساخت‌شان زمان بسیار زیادی برده است. در ادامه همراه با ما باشید.

۱۱. کلیسای پیتر مقدس واتیکان

Thoom/Shutterstock

کلیسای پیتر مقدس (St Peter’s Basilica) کلیسایی از دوره رنسانس است که با نسخه قدیمی‌تر آن که در قرن چهارم پس از میلاد ساخته شده، متفاوت است و از جمله مکان‌های زیارتی کاتولیک‌ها به شمار می‌رود. ساخت این کلیسا توسط پاپ جولیوس دوم در سال ۱۵۰۶ میلادی آغاز شد و در زمان پل پنجم در سال ۱۶۱۵ تکمیل شد و بدین ترتیب، ساخت این بنا ۱۰۹ سال طول کشید. کلیسای سنت پیتر تا سال ۱۹۸۹ میلادی بزرگترین کلیسای جهان مسیحیت بود تا اینکه کلیسای Basilica of Our Lady of Peace on Cote d’Ivoire از آن پیشی گرفت.

۱۰. ساگرادا فامیلیا اسپانیا

JimmyM/Alamy

ساگرادا فامیلیا (Sagrada Familia) در شهر بارسلونای اسپانیا از سال ۱۸۸۲ میلادی در حال ساخت است و همچنان نیز چند سال دیگر طول می‌کشد تا تکمیل شود. تاکنون این بنا ۱۴۲ سال ساختش طول کشیده است. این احتمال می‌رود که این بنای مرتفع در سال ۲۰۲۶ و هم‌زمان با صدمین سال مرگ طراح آن آنتونی گائودی تکمیل شود. این بنا در سال ۲۰۱۰ به روی عموم باز شد و بیشتر از بناهای مشهور دیگری همچون کاخ وست مینستر، تاج محل، هرم بزرگ جیزه و کلیسای جامع سنت پل ساختش طول کشیده است.

۹. نوتردام پاریس فرانسه

Abaca Press/Alamy

نوتردام که در جزیره‌ای در رودخانه سن واقع شده، تقریباً دو قرن طول کشید تا ساخته شود. سنگ بنای آن در سال ۱۱۶۳ گذاشته شد و در عرض ۹۰ سال نیز شبستان و نمای غربی آن تکمیل شد اما تکمیل شدن همه بخش‌های آن تا سال ۱۳۴۵ طول کشید تا مدت زمان ساخت آن بیش از ۱۸۲ سال باشد. در قرن نوزدهم میلادی گلدسته مرکزی به آن اضافه شد اما در جریان آتش‌سوزی سال ۲۰۱۹ این بنا فرو ریخت و مرمت آن همچنان ادامه دارد.

۸. برج کج پیزا ایتالیا

f11photo/Shutterstock

برج کج پیزا (Leaning Tower of Pisa) نزدیک به ۲۰۰ سال ساختش طول کشیده است اما اگر به‌خاطر جنگ داخلی بین دولت شهرهای ایتالیا نبود که ساخت این بنای معروف را برای تقریباً یک قرن متوقف کرد، ممکن بود زودتر ساخته شود. این برج که به‌تدریج در طول ۲۰۰ سال از سال ۱۱۷۳ ساخته شد، هرگز قرار نبوده که کج باشد و دلیل آن نیز قرار گرفتن پایه‌هایش در زمین نرم است.

  گرم‌ترین کشورهای جهان کدام‌اند؟

۷. یورک مینستر انگلیس

PhilMacDPhoto/Shutterstock

در حدود سال ۱۰۸۰ پس از میلاد بود که اسقف اعظم توماس بایو شروع به ساخت یک کلیسای جامع جدید در محل کلیسای جامع قدیمی و سوخته کرد. یورک مینستر پس از آن شاهد جایگزینی کامل انتهای شرقی خودش در سال ۱۱۵۴ بود. ۷۰ سال پس از آن نیز اسقف اعظم والتر دی گری دستور ساخت یک گذرگاه جنوبی جدید را داد که جرقه‌‎ای برای توسعه ۲۵۰ ساله دیگر بود. به طور کلی، ساخت این بنا ۳۹۲ سال طول کشیده است.

۶. کلیسای جامع میلان ایتالیا

Roberto Binetti/Shutterstock

کلیسای جامع میلان (Milan Cathedral) که به‌عنوان دومو نیز شهرت دارد، ۵۷۹ سال طول کشید تا تکمیل شد. اما مدت‌ها قبل از اینکه شروع ساخت و ساز این بنا در سال ۱۳۸۶ میلادی شروع شود، این مکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود چراکه رومیان باستان تمام خیابان‎‌های اصلی را طوری طراحی کردند که از همین نقطه امتداد داشته باشند. در سال ۱۹۶۵ میلادی نیز کار روی این ساختمان به پایان رسید و همین دوره طولانی نیز سبب شده تا جزئیات معماری متفاوتی در آن مشهود باشد.

۵. کلیسای جامع سنت ویتوس چک

Wu Munich/Shutterstock

در سال ۱۰۶۰، پایه‌های کلیسای جامع سنت ویتوس در محوطه قلعه پراگ گذاشته شد. اگرچه این بنا تا سال ۱۹۲۹ میلادی تکمیل نشد اما اغلب اوقات نیز از این بنا برای تاج‌گذاری و نگهداری مقبره‌های پادشاهان چک استفاده شده بود. در طول ۵۸۵ سالی که ساخت این بنا طول کشید، معماران بسیار زیادی روی ساخت آن نظارت داشتند.

۴. کلیسای جامع کلن

Wu Munich/Shutterstock

کلیسای جامع کلن یکی از مکان‌های بسیار باارزش و مقدس مسیحیان به شمار می‌رود. ۶۳۲ سال پر از تلاطم طول کشید تا این بنا تکمیل شود و این در حالی است که در این میان نیز به‌خاطر جنگ سی ساله و اشغال فرانسه بین ۱۲۴۸ تا ۱۸۸۰ ساخت آن متوقف شده بود. پس از تکمیل شدن آن، این بنا بلندترین سازه در جهان به شمار می‌رفت تا اینکه این عنوان در سال ۱۸۸۴ میلادی به سنگ بنای یادبود واشنگتن رسید.

۳. مون سن میشل فرانسه

SCStock/Shutterstock

افسانه‌ها حاکی از آن هستند که صومعه‎‌ای که به طرز چشمگیری بر فراز مون سن میشل واقع شده، از میان رؤیاها به واقعیت تبدیل شده است. ساخت این بنای شگفت‌انگیز که در جزیره‌ای کوچک در میان خلیج نورماندی و بریتانی واقع شده، در قرن هشتم میلادی شروع شد و ساخت آن بیش از ۱۳۰۰ طول کشید.

۲. استون هنج انگلیس

Drone Explorer/Shutterstock

محبوب‌ترین بنای تاریخی ماقبل تاریخ بریتانیا استون‌هنج است که بنا بر آنچه تخمین زده می‌شود، بین سال‌های ۳۰۰۰ تا ۱۵۰۰ قبل از میلاد ساخته شده و این به معنای آن است که ساخت آن حدود ۱۵۰۰ سال طول کشیده است. اینکه هدف از ساخت این بنا چه بوده، هنوز در هاله‌ای از ابهام قرار دارد اما به طور گسترده اعتقاد بر این است که مکانی معنوی و تشریفاتی بوده است.

  شگفت‌انگیزترین استخرهای شنا در جهان

۱. دیوار بزرگ چین

Songquan Deng/Shutterstock

دیوار بزرگ همانند یک حکاکی بزرگ در مناظر شمالی چین قرار دارد و یکی از بزرگترین و برجسته‌ترین شاهکارهای مهندسی باستان است که امروزه پابرجا است. این سازه عظیم بین سال‌های ۶۸۰ قبل از میلاد تا ۱۶۸۱ پس از میلاد ساخته شده و ساخت آن بیش از ۲۳۶۱ سال طول کشیده است. حداقل ۹ سلسله امپراتوری مختلف در ساخت و گسترش این دیوار دخیل بودند اما بیشتر آن متعلق به سلسله مینگ است.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − یک =