0

نحوه اخذ اقامت دائم در ایتالیا، هلند و اسپانیا

فهرست عناوین


برای اینکه بتوانید اقامت دائم یک کشور را به دست بیاورید، در ابتدا باید شرایط خاص و لازم را داشته باشید تا بتوانید برای آن اقدام کنید و این شرایط نیز بسته به کشور مورد نظر متفاوت است. در این مطلب همراه با ما باشید تا به بررسی نحوه اخذ اقامت دائم در ایتالیا، هلند و اسپانیا بپردازیم.

چطور برای اقامت دائم در ایتالیا باید درخواست داد؟

برای درخواست اقامت دائم در ایتالیا در ابتدا شما باید در طول پنج سال گذشته در این کشور زندگی کرده باشید یا اینکه با یک شهروند ایتالیایی ازدواج کرده و دو سال را در این کشور حضور داشته باشید و سپس برای اقامت دائم درخواست بدهید. شما نمی‌توانید برای یک دوره شش ماهه یا در مجموع ۱۰ ماه کشور را ترک کرده باشید. البته موارد استثنا و معافیت‌هایی همچون تعهدات نظامی، ادامه کار در دیگر کشورهای اتحادیه اروپا یا بازنشستگی در ایتالیا پس از حداقل سه سال زندگی در این کشور و کار در ۱۲ ماه گذشته وجود دارد.

شما همچنین به مدرکی مبنی بر بیمه درمانی، سوابق کیفری پاک و قبولی آزمون زبان نیاز دارید که نشان بدهد حداقل سطح مهارت زبان A2 را به دست آورده‌اید. متقاضیان همچنین باید نشان بدهند که حداقل درآمد سالانه آن‌ها بیشتر از کمک هزینه رفاهی و محل اقامت مناسب آن‌ها است.

درخواست برای اقامت دائم در ایتالیا ۱۷۵ یورو هزینه دارد که ۱۰۰ یورو برای درخواست، ۳۰ یورو برای کارت الکترونیکی، ۱۶ یورو برای تمبر و ۳۰ یورو برای هزینه پست است. برخی از گروه‌ها مانند افراد زیر سن قانونی، پناهندگان و کسانی که تحت درمان پزشکی قرار می‌گیرند از پرداخت این هزینه معاف هستند.

تفاوت بین اقامت دائم و تابعیت ایتالیا چیست؟

همانند شهروندی، ویزای اقامت دائم ایتالیا به شما این حق را می‌دهد تا تحصیل کنید، کار کرده و کسب‌وکار خودتان را راه‌اندازی کنید یا به دلایل کار یا تحصیل به سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نقل مکان کنید. همچنین با این مجوز شما به برنامه‌های تأمین اجتماعی، مسکن عمومی، خدمات اجتماعی، آموزش و بازنشستگی دسترسی خواهید داشت.

اما شما نمی‌توانید بیش از شش سال متوالی کشور را ترک کنید. شهروندی در ایتالیا مزایای اضافی همچون پاسپورت، حق رأی کامل و حقوق اضافی برای کودکان را دارد. قوانین مربوط به تابعیت دوگانه در ایتالیا نیز بسیار راحت است و نیازی به چشم‌پوشی از تابعیت قبلی نیست.

چطور برای اقامت دائم در هلند باید درخواست داد؟

هلند دارای چهار نوع مختلف اجازه اقامت دائم است. یکی برای شهروندان اتحادیه اروپا و اعضای خانواده آن‌ها، یکی برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا، یکی مجوز اقامت طولانی مدت معتبر در کشورهای اتحادیه و دیگری مجوز اقامت دائم پناهندگی است. اقامت دائم در کشور هلند منقضی نمی‌شود اما شما باید بسته به نوع مجوز اقامت خود هر پنج تا ۱۰ سال آن را تمدید کنید.

  بهترین مساجد استانبول به جز ایا صوفیه

به طور کلی قبل از درخواست باید پنج سال را به طور قانونی در هلند زندگی کرده باشید، اگرچه برخی از معافیت‌ها وجود دارد. شما همچنین باید حداقل ۱۳ سال سن داشته باشید و محل اقامت اصلی شما در هلند باشد و ویزای قبلی خود را به‌موقع تمدید کرده باشید و سابقه کیفری نداشته باشید.

همانند دیگر کشورها برای درخواست اقامت دائم باید درآمد کافی برای پشتیبانی از هزینه‌های زندگی خودش داشته باشید که باید بیش از ۱۲۰۷ یورو در ماه باشد. شما همچنین باید شماره خدمات شهروندی هلند را داشته باشید و امتحان ادغام مدنی هلند را پشت سر گذاشته باشید.

برای شهروند اتحادیه اروپا درخواست اقامت دائم در هلند ۶۹ یورو و برای دیگر موارد درخواست اقامت دائم ۲۰۷ یورو هزینه خواهد داشت. این هزینه در صورت رد شدن درخواست شما قابل استرداد نیست و شما پول خود را پس نخواهید گرفت.

تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی هلند چیست؟

در هر دو نوع اقامت دائم و شهروندی شما باید به مدت پنج سال در هلند زندگی کنید و شرایط ادغام را گذرانده باشید. هر دو نوع مجوز به شما حق کار، تحصیل، راه‌اندازی کسب‌وکار، خرید ملک و گرفتن وام مسکن را می‌دهند. شما همچنین به امنیت اجتماعی هلند و مراقبت‌های بهداشتی عمومی دسترسی خواهید داشت و می‌توانید هر تعداد که می‌خواهید کشور را ترک کنید.

اما با اخذ شهروندی شما می‌توانید پاسپورت، حق رأی، کسب هر موقعیت در مناصب دولتی و حق نقل مکان به خارج از کشور برای هر مدت زمانی که می‌خواهید را داشته باشید. همچنین لازم نیست که مانند اقامت دائم، هر پنج سال یکبار شهروندی خود را تمدید کنید. شهروندی همچنین حقوق بیشتری برای کودکان را می‌دهد.

با این حال، هلند برخی از سخت‌گیرانه‌ترین قوانین را در مورد تابعیت دوگانه در اتحادیه اروپا دارد که معمولاً شهروندان هلندی به جز در برخی از موارد استثنا نمی‌توانند تابعیت دوگانه داشته باشند.

چطور برای اقامت دائم در اسپانیا باید درخواست داد؟

اقامت دائم در اسپانیا به شما اجازه می‌دهد تا پنج سال در این کشور بمانید. با این حال باید شما کارت اقامت دائم خودتان را هر چند بار که نیاز دارید، تمدید کنید. برای واجد شرایط بودن باید پنج سال با شماره اجتماعی و به طور قانونی در این کشور زندگی کرده باشید.

شما همچنین باید ثابت کنید که درآمد یا منابع مالی کافی برای حمایت از خود و همچنین بیمه درمانی معتبری دارید. در برخی از موارد نیز ممکن است به گواهی طلاق، ازدواج یا سابقه کیفری نیاز داشته باشید.

  بهترین تفریحاتی که می‌توان در سال ۲۰۲۴ در سنگاپور انجام داد

شما باید این پنج سال را در اسپانیا با نوع دیگری از ویزا بگذرانید و این می‌تواند به معنای درخواست چند ویزا باشد چراکه این ویزاها اغلب فقط برای دو یا سه سال اعتبار دارند. ویزای دانشجویی اسپانیا نیز فقط ۵۰ درصد حساب می‌شود یعنی برای دو سال ویزای دانشجویی فقط یک سال حساب می‌شود.

در مقایسه با برخی دیگر از کشورهای اتحادیه اروپا، درخواست برای اقامت دائم در اسپانیا بسیار ارزان است. هزینه خود برنامه فقط ۸۰ یورو است اگرچه ممکن است هزینه‌های دیگری نیز داشته باشد که معمولاً کمتر از ۲۰ یورو است.

تفاوت بین اقامت دائم و شهروندی در اسپانیا چیست؟

اقامت دائم و شهروندی تقریباً حقوق یکسانی در اسپانیا دارند اما اندکی تفاوت وجود دارد. تابعیت مستلزم این است که به جای پنج سال، ۱۰ سال در این کشور زندگی کرده باشید. برای رأی دادن در انتخابات یا دسترسی به خدمات اجتماعی نیز به شهروندی نیازی دارید اما نمی‌توانید تابعیت دوگانه با اسپانیا و بسیاری از کشورهای دیگر داشته باشید.منبع

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 11 =